alias "stalo se, protože se stalo tohle" je logický klam zodpovědný za řadu omylů, pověr a všelijaké zázračně fungující návody. Jde o nevědecké vyvozování vzájemné závislosti událostí, které se staly v nějakém pořadí.
Jde o to, že řada událostí se děje sekvenčně a mohou se mezi nimi vyskytovat náhodné korelace, ze kterých jsou potom omylem vyvozovány neplatné příčiny následků. A protože v oblasti vztahů a svádění se velmi často setkáváme s osobní předpojatostí pro některé závěry, je tak snadné vyvodit z korelací neplatné příčiny. Alias další logický klam zvaný cum hoc ergo propter hoc [116].
Vzor
Stalo se A, pak se stalo B. Proto A způsobilo B, případně způsobí B. Je-li B nežádoucí efekt, můžeme se setkat se zpětným rozšířením. Vyhneme-li se A, pak se nestane B.
Pokud by skutečně šlo o implikaci, pak by to mohla být pravda. Jde-li však pouze o korelaci, uvedená úvaha pochopitelně nemůže v praxi fungovat.
Například, viděl, jak mu ukradli auto. Kdyby se tedy nedíval, tak by mu ho neukradli. Tento příklad je zcela zřejmý. Bohužel, případný klam získaný tímto postupem však může být daleko sofistikovanější – viz články Mýty o svádění (1-10, 11-12). A tím nebezpečnější, protože umožní lidem věřit v nesmysly a následně dělat chybná rozhodnutí.
V praxi můžeme vidět množství lidí, jak oslovují své potenciální protějšky zaručenými větami, dělají doporučené gesta řečí těla a nosí specifické doplňky (šaty, parfémy, cetky...). A když "zblbnou" úplně, tohle všechno podřídí učení nějakého guru. Neměli bychom tak zapomínat na možnost, že vidíme množství věřících lidí, jak odříkávají modlitby, žehnají se ochrannými gesty a nosí amulety pro přízeň svých bohů.
Vedle případů sebeklamů je pochopitelně možné zneužít obou logických klamů k imitaci odborníka na danou problematiku. Samozřejmě, ne vždy si držitelé Pinocchiových nosů takto komplikují život. Občas prostě post-hoc udělají líbivé prohlášení a řeknou, že je to známý a prověřený fakt. Podívejme se však už raději na konkrétní příklady.
Zkřížené ruce
Má-li zkřížené ruce, podle řeči těla se necítí pohodlně a její zájem proto neroste. Kdyby je nezkřížila, bylo by to v pohodě. Takže jí dáme něco podržet, aby je nemohla zkřížit.
Zkřížení rukou je pouze symptom a jde tedy o korelaci, nikoliv o implikaci. Tím, že zabráníme symptomu, aby se projevil, tak jsme neodstranili skutečnou příčinu a tudíž se následná událost stejně stane.
My si tak nějak nerozumíme
Viz článek ženy a psychologové. Opět jde o symptom, nikoliv o příčinu. Na rozdíl od předchozího příkladu je však zajímavý tím, že tento symptom může za určitých okolností začít fungovat i jako další příčina efektu, kterému se chceme vyhnout.
Proto je nutné si uvědomit, že bychom nejenom neodstranili spouštěcí příčinu, ale ještě bychom navíc potlačili indikátor, že je něco špatně.
Na Internetu se seznamují zoufalci
Zoufalci se seznamují i na ulici. Někteří lidé však nedokážou napsat poutavý inzerát, nevěnují pozornost inzerátům, na které hodlají odpovídat, anebo prostě a jednoduše jejich písemný projev nestačí na "nezoufalý" protějšek, ač by ho jinak rádi. Nehledě na to, že když chcete opravdu inteligentní ženu/muže, to pak nároky na písemný projev stoupají opravdu značně. Navíc má příjemce více času věnovat se vaší zprávě.
Seznamování na Internetu dává vyniknout chybám, které by se jinak na ulici přehlédly, nebo vůbec neobjevily z důvodu časového omezení. A když na Internet nemáte, pak na vás zůstanou oni přísloveční zoufalci, kteří tyto chyby přehlédnou.
Uvedená pověra se také drží díky faktu, že oslovení po Internetu nestojí nesmělé lidi takové nervy jako oslovení neznámé ženy na ulici. A co? Pokud jim nejde o dopisovací známost, stejně budou její testy a exploity absolvovat naživo. Je náročnější udržet si tu jednu, než oslovit bůhví kolik neznámých. Proto je způsob, jak jste se seznámili, v tomto ohledu bezvýznamný a jde o to, zda si ji dokážete udržet.
Samozřejmě se uplatní i další faktory, jako např. počet populace dostupné na Internetu ve vašem regionu. Jak se říká, kde nic není, ani smrt nebere.
Linie poslední obrany
Aby si nepřipadala jako více, či méně, lehčí dívka, každá má údajně nějakou formu obrany, na které (od guru neškolení) muži selhávají.
Každá normální žena se sebeúctou odmítá muže, o které nemá zájem. A aby neranila jejich ego (co kdyby narazila na machra, který to neunese a vice-versa), tak si vymyslí nějakou přijatelnou krycí historku. Je zajímavé, že základ krycích historek je často velmi podobný, někdy dokonce identický. Proto je možné si udělat seznam nejčastějších, říkat věci jako "jó, tak na tebe zkusila tohle, to máš udělat tohle" a vůbec si hrát na odborníka. Někdy může být sebeklam natolik přesvědčivý, že tomu dotyčný radil sám o sobě skutečně i věří.
Na rozdíl od testů a exploitů jde o symptom – tj. ne o příčinu, ale o korelaci. A bojovat se symptomem je vám prd platné. Ale zase máte ten dobrý pocit, že jste pro to něco udělali a třeba i na sobě zapracovali.
Vytrvale odmítala, ale nakonec ji přesvědčil
Pokud by opravdu bývala byla měla zájem, tak by byla bývala vytrvale neodmítala. Ale zkuste to vysvětlit někomu, kdo to nechce vidět, protože mu na ní záleží. Anebo si nedokáže přiznat, že je cenou útěchy.
Nepřestala odmítat, protože ji přesvědčil, jak vyvozuje, ale protože došlo na příslovečného vrabce, jež je lepší holuba na střeše. Či-li, jde o korelaci mezi hledala a neměla nikoho lepšího na výběr (kdo by ji také chtěl). Z čehož by se dalo v nejlepším duchu logických klamů usoudit, že asi jen tak nikdo lepší není.
Zájem
Její zájem se mění v závislosti na vašich akcích, jak si je interpretuje. Některé akce ho zvednou, jiné sníží. Pokud je např. po rande její zájem větší než na jeho začátku, někteří věří, že byl úspěšný celý postup.
Ve skutečnosti některé akce měly zvednout jejich sebevědomí, ale přitom snižovaly její zájem, který následně musely zvednout jiné z provedených akcí. Ale protože se zájem přes rande celkově zvýšil, všechny akce této sekvence jsou považovány za zvyšující její zájem. Což není pravda.
Sex na jednu noc
Tak vám podržela ještě ten večer. No, tak to jste fáááákt dobří. Anebo se dotyčná takhle chová zcela běžně. Raději se přeptejte se na venerologickém oddělení.
Co jí mám povědět, aby neodmítla, neznělo to blbě, atd.?
Jestli má zájem, tak vám pomůže, protože chce být s vámi. Je vcelku jedno, co jí povíte. Pravda, nějaké nároky na obsah oslovení sice jsou, ale nic velkého to není. V téhle fázi jde hlavně o to, abyste ukázali sebevědomí a nejlépe i smysl pro humor. Habých použíl vodborné hantýrko, už jsem viděl na streetu aproučnutej set otvírákem "Pojďte s námi". A šly, čísla se měnily, na sex hned nedošlo, ni prachy se nedolovaly. Ni meluzína mezi ušima nezaskučela...
Jestli jste se ptali, nějaký guru vám cosi poradil, jako volitelnou výbavu přihodil tunu hypotéz, a ono to vyšlo, tak si uvědomte, že to vůbec nemusela být jeho zásluha. V manuálu psychologické manipulace, Cold Reading [84], jsou tomuto efektu věnovány celé sekce.
Když pradávný pastýř hledal zaběhnutou kozu, náhlý poryv větru shodil kámen z menšího skaliska za nímž se jeho koza v klidu pásla. I z vděčnosti navršil dobrému duchu malý pomník z kamení a kdykoliv šel okolo, přidal další kámen. I ostatní začali obětovat a z ducha malého místa se stal mocný bůh s nespočetnými zástupy věřících, silných ve své víře.
Akorát, že kozy nikdy nepásli všichni, dneska ještě míň, zato odmítnutí v seznamování by se nejraději vyhnul každý...
Pověry v neobyčejné schopnosti a zázračné postupy vás zbavují kontroly nad vaším vlastním životem [119]. Když si neuvědomujete možnost, že mohlo jít jenom o shodu okolností, náhodu, symptom, korelaci, koincidenci… chováte se jako tupé ovce, které jejich pastýř oholí o vlnu.
Obrana
Jak je vidět, celé se to nápadně podobá placebo efektu. Něco jste udělali, něco se stalo a proto to nebylo placebo. Či-li, opět to chce zdravý rozum alias kritické myšlení, konkrétní čísla a postupy a znalosti. Pochopitelně, ne znalosti nějakého guru, který tahá oslnivé informace jako kouzelník králíka z klobouku.
Nuže, abych nezklamal matematicky zdatnější čtenářskou obec, χ2. Jenomže, takový přístup vyžaduje zveřejnit naměřené hodnoty. Což je ovšem, nejspíš jenom náhodou, chronický nedostatek průkopníků zázračných metod líčených superlativy…
Nutnou podmínkou objektivního posouzení je, aby provedený test nebránil nalezení f(a, b, c) = f(a, b, not c).
Příkladem k počtu zoufalců na Internetu. Vedli jste si statistiku, kolikrát jste se seznamovali přes Internet a kolikrát z toho to byl zoufalec. A tak jste dostali odhad pravděpodobnosti, s jakou se na Internetu seznámíte se zoufalcem. Ale nyní přidejte do svého rozhodování další proměnnou, a sice zda inzerát, na nějž odpovídáte, obsahuje formulace jako "odepíšu všem", či "vzhled není důležitý". Pravděpodobnost seznámení se zoufalcem vám najednou prudce klesne.
Příkladem k oslovení. Nějaký guru vám poradí zaručený způsob, jak ji oslovit na ulici. V zájmu testování ho zkusíte 10x s úspěšností 7/10. Pro nekriticky uvažujícího věřícího jde o příjemně uspokojivý výsledek. Chytrý člověk však zkusí dalších deset oslovení, každé jiné, a dosáhne úspěšnosti 6/10. Nedejbože, kdybyste jedno z nich zkusili 10x a vyšlo vám 8/10. Je zajímavé, jaké úspěšnosti se dosáhlo (když jsem to zkoušel) s náhodně zvoleným oslovením. Evidentně tak platí, že ač nějaké nároky na oslovení jsou, není to nic velkého. Tvrzení guru o zaručených oslovovacích postupech tím pádem můžeme s čistým svědomím ohodnotit nenulovým počtem Pinocchiových nosů. Ostatně, on na to stačí i selský rozum, když si uvědomíte, že tihle guru mají kolektivně na svědomí už stovky takhle zaručených oslovení.
Po psychologické stránce věci, autoritou [103] schválený postup má totiž potenciál zafungovat jako berlička, která vám zvýší sebevědomí. Kníže Soběslav si také nechal poslat pro praporec svatého Václava a husité zpívali Ktož sú boží bojovníci. Mimochodem, nezvyšovala Vlasta morálku povídáním o tom, že nemohou prohrát, protože bojují za spravedlivou věc?
Čím větší autorita [103], či celebrita, má na svědomí prohlášení s nenulovým počtem Pinocchiových nosů, tím větší pravděpodobnost, že se k němu kriticky nevyjádří dostatek lidí. V praxi tak můžete potkat někoho, jak vševědoucně vykládá předaná životní moudra. Že jde ve skutečnosti o vágní tvrzení, sebenaplňující se proroctví a další psychologické finty, to vůbec netuší...
Většina lidí však nebude psychologické finty studovat do detailu, takže alespoň tři základní obranná pravidla:
- Nenechte se ovlivnit dojmem z autority a nebojte se používat váš vlastní rozum. Že něco tvrdí nějaký guru, ještě neznamená, že je to pravda. Zejména, jde-li o něco téměř zázračného.
- Pokud vám předkládají fakta, neváhejte si je ověřit na Internetu, či jinde, kde vám uvedou věrohodné zdroje svých informací.
- Čím více superlativů, tím více to smrdí. Zejména, jsou-li doplněny o vágní tvrzení. Z nějakého důvodu se rozhodli preferovat superlativy nad uvedením parametrů. Proč? Za směšně nízkou, či přijatelnou cenu byste totiž také mohli dostat velké prd.
Ani "zaručeně úspěšný postup"
nemusí být nic víc než jen pověra.
Obrázek: Simpsonovi - Radost ze sekty