Kvalita článků na Internetu se různí, stejně jako jejich věrohodnost. A některé obzvláště vypečené článečky by horkokrevné hlavy jistojistě neváhaly označit za dílo podvodníkovo. My rozšafnější však již víme, že také může jít o projev neznalosti, hlouposti, či syndromu pravého věřícího [96, 106]. A proto není korektní označit šmahem za lež cokoliv.
Z právě uvedených důvodů tímto zavádím příslušné hodnocení, které jsem nazval Pinocchiův index – PI. Udává se v jednotkách SI, konkrétně v nosech – [ns] (z českého nos). Rozsah stupnice je 0 ns až 5 ns. Vyjadřuje míru věrohodnosti informace – nula nosů je zcela věrohodná, 5 nosů je už totální blábol. Užívejte tedy Pinocchiův index s rozvahou.
Abychom měli lepší představu, uvedeme si příklady klamu, jehož Angličané zovou Straw-Man Fallacy. Jde o argument proti někomu, který je založen na překroucení tvrzení toho, jehož kritizuje. Například, podsunete mu něco, co nikdy neřekl, a pak to vyvrátíte.
Tak jsem jí za 5 dnů napsal smsku, jak radil Someone, a ona mě odmítla.
PI: 2 ns
Jednak jsem nepsal psát smsku, ale volat, a jednak jsem nikdy netvrdil, že půjde jenom proto, že byla cca týdenní pauza.
Podle TZ na ženy platí jenom jedna věc a nikdo neví která.
PI: 4 ns
Opět - nikdy jsem nepsal, že na ženy platí jenom jedna věc. A jak bych asi taky mohl, když bych nevěděl, co na ně vlastně platí – tj. že je to alespoň jenom jedna věc. Naopak, psal jsem toho víc, co je třeba k udržení kladného osobního zájmu. Sebevědomí, vzhled, který se jí líbí, smysl pro humor...
TZ něco neobsahuje, má zúžený pohled na věc, atd.
PI: 2 ns
TZ není žádná slibotechna, a proto má jasně nadefinovaný definiční obor i obor hodnot. To znamená, že ví, o čem mluví, a není postavena na vágních tvrzeních, která můžete napasovat na cokoliv. Tím pádem se v ní nedaří pověrám, které se dají rozvíjet donekonečna.
Podle TZ není sebevědomí důležité a proto se s ní budete chovat jako hodní chlapci, ze kterých budou leda kamarádi.
PI: 5 ns
PI: 0 ns
Obrázek: Pinocchio ve filmu Shrek 3.