Důvodů je více. Ale ten hlavní je, že jak to vidím, defacto nastavili podmínky, které vedou k efektu záplavového algoritmu, který se používá u směrování. Tj. pokud by nějaké kolektivní nevědomí skutečně existovalo, tak už jsme tam dávno všichni napojení, a tudíž není koho napojovat.
Více bude v samostatném článku o kolektivním nevědomí, ať víte, co si o něm myslím. Tedy, samozřejmě, nevím, jak bude Napojení vysvětlováno tou dobou:-)
PS: Sorry, ale každý, kdo s vámi nesouhlasí, nejsem já. Ale díky za námět budoucího článku!
Dodatek 21. listopadu 2010
Spomínané "Napojenie" možno používa pojem energia len symbolicky, ako synonymum pre vnímavosť, inšpiráciu alebo motiváciu k pozitívnym či novým myšlienkam, rozhodnutiam a činom. Možno aj s podporou placebo efektu pojmov typu bio-pole a pod. Vidí sa mi, že bol neužitočný omyl brať v tomto prípade pojem energia doslovne (fyzikálne či biofyzikálne).
V reakci na tento komentář doplňuji:
Nejprve s trochou nadsázky, proč si v souladu s obchodním zákoníkem myslím, že prodejce musí jednoznačně specifikovat, co vám vlastně prodává:
Jakýsi prodejce: Tady vám prodáme nové luxusní auto za 2 000 000 Kč.
Jakýsi klient: No, ale vždyť vy jste mi za tu cenu přivezli starou šunku, na které je nejdražší plná nádrž!
Jakýsi prodejce: Domnívám se, že byl omyl brát naše vyjádření doslova, že vám také skutečně dodáme luxusní auto!
Konkrétně k metodě Napojení, jak je prezentována k tomuto datu, mám následující výhrady (uvádím jen 5 nejvýznamnějších):
- Nejedná se o fyzikálně měřitelnou energii - pokud by se o ni skutečně jednalo, pak by dle mého názoru např. vznikaly závažné zdravotní problémy vlivem hypertermie díky odpadnímu teplu z údajně obrovského množství přijaté energie.
- Údajné měření energie se provádí virgulemi, či proutkem, což je ve skutečnosti ideomotorický efekt (cz, en) - pokud ovšem měřič věří, že skutečně měří. Z tohoto důvodu považuji vázání možnosti vrácení peněz na takové "měření" za nesplnitelnou podmínku.
- S Napojením nesouhlasím ani z hlediska computer science. Dochází-li ke stejnému efektu jako u záplavového směrování, koho ještě chtějí napojovat? Dalším problémem u údajného kopírování programů, pomineme-li fyzikální stránku věci, je, že podle popisu metody údajně rekonstruuje kompletní programový kód z hashe/pozorovaného výstupu programového kódu - což nelze, dále viz zde.
- Efekt Napojení se dá pozorovat až za několik měsíců. Jenomže za několik měsíců se stane spousta věcí a nelze je automaticky označit ani jako placebo efekt z Napojení. Tím spíš, že nevidím jediný důvod, ze kterého by se dalo usoudit, že Napojení je něco víc, než jen pocit z údajného napojení se někam.
- U Napojení dle mého názoru existuje i možnost nežádoucích vedlejších efektů, které se mohou dotknout i nás, kteří jsme v údajné napojení neuvěřili. Např. údajně napojený člověk onemocní infekční chorobou, která se přenáší vzduchem - např. chřipkou. Pak si usmyslí, že sestavil, nebo někde získal, údajný tělový program, který si s tím dokáže poradit. Zvýšenou teplotu pak může považovat za zvýšenou hladinu energie, což svým způsobem bude vlastně pravda, nevolnost za správný chod programu čistícího tělo, a vesele vyrazí mezi lidi, protože údajný tělový program to má údajně pod kontrolou.
A proto si nejen z těchto důvodů myslím, že považovat Napojení za synonymum pro vnímavost, inspiraci, motivaci, atd. je ve skutečnosti zavíráním očí před realitou, o co ve skutečnosti v Napojení jde. Dle mého názoru se inkasují peníze za to, že se klient zkusí v následujícíh 4 měsících přesvědčit, že se mu daří lépe díky údajnému napojení. A to vše za stavu dokumentovaného výše uvedenými námitkami.
Pokud by ovšem kdy bylo Napojení publikováno v odborné, recenzované publikaci (pochopitelně že vědecké) z pohledu medicíny, fyziky a computer science, tak si ho velmi rád přečtu a případně zkoriguji své závěry. Aneb, já mám mysl otevřenou:-)
Dodatek 23. dubna 2011
18. dubna 2011 jsem si v komentáři posteskl, že vlastně ani nemáme k dispozici přesnou definici, co to ta alternativní energie vlastně je. Zároveň jsem na modelu "kafe" ukázal, jak zavádějící může být se domnívat, že kofein dodá tělu energii. A ejhle, 19. dubna 2011 se objevil článek "O jaké energii tady mluvíme"?
Myslím si, že bez dostatečných znalostí fyziky a medicíny může být článek pro svého čtenáře snadno zavádějící. Nicméně, i přes jeho chyby si myslím, že pozornému čtenáři hlavní myšlenka nakonec vyzní správně. Existence alternativní energie je subjektivní pocit. Pocit pro některé natolik silný, že mohou uvěřit v její existenci, aniž by pro to měli objektivní důkaz.
Jinou otázkou pochopitelně je, nakolik je etické takové představy v lidech živit, natož za úplatu.
Tímto dodatkem neříkám, že souhlasím s tím, co se na odkazovaném webu propaguje.