Jednou pozdě v noci se naše pánská jízda vydala na cestu z baru jinam. Při placení jsem si všimnul krásky, která přišla v doprovodu tří pánů jí přiměřeného věku. Následně dva zmizeli k baru pro pití, třetí zřejmě na pány. Tou dobou jsem už stejně nemyslel, takže mě ani při nejlepší vůli nemohl přepadnout strach z odmítnutí. Usmál jsem se na ni, úsměv opětovala. Tak jsem si k ní přisednul.
"Sama?"
"To víš, občas se stane."
"Ale s tím bychom měli něco udělat."
Úsměv.
Následoval konkrétní návrh, jeho potvrzení a pozdrav na rozloučenou. Celé se to odehrálo v desítkách sekund. A nebyl to ani jediný případ, kdy jsem pozoroval takové chování.
Možná by se to dalo vysvětlit tak, že dotyčná jednala v nějakém zkratu, hrála divadlo s vlastním záměrem, apod., ale já jsem si položil otázku, co když je za tím nějaký univerzální princip? A pokud existuje, pak ho musí být možné popsat pomocí matematiky tak, aby se dal replikovat. V tomhle článku se ho tedy pokusím popsat.
Pozadí
Začneme vysvětlením, proč jsem metodu pojmenoval Scramjet. Kdo v názvu poznal typ nadzvukového motoru [92], poznal správně. Kdo už letěl na dovolenou, mohl si u motorů letadel všimnou turbíny, která vhání vzduch do motoru – komprese vzduchu. Scramjet nemá žádnou pohyblivou část, která by mohla selhat a ke kompresi vzduchu dochází díky vlastní rychlosti a "kuželu" uvnitř motoru. Výsledkem je jednodušší motor s mnohem vyšší rychlostí. Z vojenského hlediska je v současné době nemožné utajit pohyb tělesa poháněného Scramjetem, ale díky dosahované rychlosti nejde o významný problém.
Ve svádění by tedy šlo o metodu, která je ve svém principu jednoduchá, ale přesto dokáže rapidně zvýšit osobní zájem slečny Správné. Část práce totiž za vás udělá ona sama a tak se poměr zisk/náklady na vaší straně zvýší.
Stejně jako Scramjet začne pracovat až od Machu 5, můžeme předpokládat, že i její osobní zájem se musí zvedat nějakou minimální rychlostí, abyste metodu mohli úspěšně nasadit. Další nutnou podmínkou je vhodné "palivo", zkoušel jsem to na slečnách, které se zdály vyhovovat archetypu slečny Správné.
Velmi jednoduše řečeno na příkladu, jasně jí dáte najevo, co chcete udělat a jaká bude její reakce. Ale pozor, pak to také musíte udělat a ona musí zareagovat podle vaší předpovědi. Jinak její zájem snížíte. A protože její osobní zájem poroste nějakou minimální rychlostí, bude spolupracovat a bude ochotná vám za splnění předpovědi připsat extra body – tj. udělá část práce za vás, což je hledaný efekt.
Trocha matematiky
K popisu průběhu zájmu jsem použil fraktál [93]. Fraktál je fragmentovaný geometrický tvar, kde je každá jeho část alespoň zhruba podobná celku. Jako příklad je ideální Kochova sněhová vločka.Místo přímky jsem ale uvažoval hysterezní křivku [94]. Ta vyjadřuje tendenci reagovat se zpožděním na okolní vlivy. V našem případě na naši snahu zvýšit její zájem. Konkrétně si můžete křivku představit jako možný průběh růstu jejího zájmu, pokud v daném intervalu uděláte vše správně.
Dvě hysterezní křivky tvoří tzv. hysterezní smyčku. A právě ta nám udává průběh jejího zájmu – jak pokles, tak růst.
Obvykle se kreslí smyčka, protože změna zájmu není pouze funkcí času, ale také investovaných prostředků – tj. snahy zvýšit její zájem. Což by mohla být plocha ohraničená smyčkou. Nicméně, když zakreslíme výši zájmu v závislosti na čase, získáme ukázkový, hypotetický zájmu, kdy se do něj nejprve zamilovala, ale on to následovně tak podělal, až poslal její osobní zájem pod nulu.
Možný průběh zájmu
Nyní už se konečně dostaneme k výše představenému fraktálu. Všimněte si na následujícím obrázku, že modrou hysterezní křivku je možné rozdělit v indexech 0 - 5 a 4 - 7 na dvě hysterezní křivky.
Pokud bychom dostatečně přiblížili detail jakékoliv zobrazené křivky, dostali bychom kombinaci náběhových a sestupových hysterezích křivek bez ohledu na to, jaký postup jsme k získání slečny zvolili.
Obrázek ukazuje hypotetickým vývoj zájmu slečny Správné vůči pěti možným postupům. Čas je dán v indexech, kdy by byl vzorkován její zájem. Díky fraktálům nemá smysl uvádět konkrétní časové jednotky, protože průběhy si jsou alespoň zhruba podobné.
Nepoučený a poučený nemají vytrénovaný postoj, řeč těla, a tak mají zhoršené výchozí podmínky oproti ostatním. Poučený si ale aspoň přečetl pár rad a tak se dokázal vyhnout zásadním chybám. Jeho úspěšnost díky tomu vzrostla oproti nepoučenému.
Pokud se někdo snaží postupovat systematicky, ale nemá svůj postup tak přísně konfrontovaný matematikou, jak se to snaží dělat TZ, zřejmě udělá více chyb, než kolik by jich udělal s TZ. Budeme-li se chovat konzervativně a nezkoušet nic na způsob Scramjetu, výsledný zájem nemusí být o moc větší.
Scramjet používá ty samé techniky jako konzervativní přístup, ale k vyvolání úvodem popsaného efektu se snaží určit optimální načasování jejich použití. To je ovšem možné jen se znalostí průběhu zájmu. Máme-li nějakou minimální rychlost růstu zájmu, nebo minimální zrychlení, pak lze odhadnout, o kolik její zájem poporoste, nedojde-li k selhání v provedení tehcniky, ani k jiné další akci. Vrátíme-li se zpět k příkladu, odhad zároveň určuje, jak dalece sebevědomé prohlášení můžeme udělat. Sebevědomost prohlášení funguje jako předpověď vývoje jejího zájmu o nás. Předpovídaný zájem má ležet výše než úvodem zmíněný odhad. Rozdíl mezi předpovědí a odhadem určuje, kolik bodů nám připíše jako bonus bez naší další práce. Čím větší rozdíl, tím je pochopitelně větší riziko selhání a následného poklesu zájmu.
Nicméně zdůrazňuji, že křivky uvedené na obrázku jsou pouze hypotetickým, ilustrativním příkladem.
Matematický důkaz
Pokud budou i mé další úvahy správné, následující řádky by měly být vodítkem k matematickému důkazu správnosti předkládaných tvrzení.
Hysterezní křivka popisuje důsledek nějaké akce. Uvažuji, že ji nelze přerušit, ale že lze pouze zkrátit dobu jejího trvání. Když provedete nějakou akci, která zvedla její zájem a hned navazujete s další akcí, „vyvoláváte“ novou hysterezní křivku a tím jste vynutili přechod mezi nimi. Jinými slovy, předpokládám, že jste donutili její zájem výrazně zpomalit, abyste ho mohli zkusit zvednout další akcí. Zatímco kdybyste počkali, rostl by i tak. Dá se to vyjádřit následující implikací pro hodnoty zájmu v časech t1 a t2.
Uvedená implikace má tu vlastnost, že odpovídá známému jevu, a sice, že přílišná snaha je kontraproduktivní. Například, když se budete snažit být za každou cenu vtipní vykládáním jednoho vtipu za druhým, výsledkem bude, že takové jednání ve svém výsledku nebude vtipné.
Existuje tedy taková prodleva mezi dvěma akce zvyšujícími její zájem, že právě pro tuto prodlevu bude navýšení zájmu maximální. Budeme-li uvažovat, že se zájem v čase mění podle fraktálového vzoru hysterezních křivek, pak lze tuto prodlevu adaptivně stanovit na základě identifikace průběhu hysterezní křivky pomocí určení aktuálních přírůstků jejího zájmu.
Nejvhodnější doba, kdy provést akci zvyšující její zájem, je tzv. náběžné koleno (B), kdy má její zájem dostatečné zrychlení a je možné vygenerovat největší zisk. Začátek náběžné hrany (C) identifikuje čas, kdy je vhodné přestat. Aneb, všeho moc škodí. V této fázi je třeba počkat, až bude možné znovu nabrat potřebné zrychlení (A) po sestupném kolenu.
Důsledky
Pokud bychom měli tu samou ženu, toho samého muže a ten tu provedl tu samou akci, výsledný zisk jejího zájmu o něj závisí na předchozím růstu jejího zájmu o něj. To je ovšem v souladu s Pohybovou rovnicí zájmu. Ta říká, že výše zájmu závisí na předchozí výši zájmu.
Druhým důsledkem je nemožnost dosáhnout krajního limitu. Bude-li vás milovat na 100%, co se stane, když budete vše dělat správně? V redukovaném stavovém prostoru, "Svádění je hra", zůstanete na 100%. Ale zde se bavíme o spojitém, fázovém prostoru. V tomto ohledu tedy platí, že maximálně dosáhnete pouze limity dané meze. Tím pádem můžete vše dělat správně a její zájem stále poroste. Použití hysterezní křivky implikuje, že čím bude zájem větší, tím v menších mezích poroste. Scramjet tedy není v rozporu s realitou tím, že by umožňoval růst zájmu do nekonečna.
Třetím důsledkem je, že Scramjet implikuje, že se výše zájmu vždy mění, byť by to bylo o nekonečně malý přírůstek, který nejsme schopni změřit. Např. když přemýšlí, proč jste ještě nezavolali.
V praxi
Je třeba si uvědomit, že Scramjet je jen hypotéza, byť ověřitelná, která má za úkol namodelovat dynamiku opakovaně pozorovaného jev, kdy zájem ženy rostl jakoby sám od sebe. Zda ho v praxi dokážete využít, to už je jiná.
Schopnost otestovat Scramjet v praxi silně závisí na tom,
jak přesně dokážete vyhodnocovat změnu výše jejího zájmu o vás.
Obrázek: Goldie Hawn a Kurt Russell ve filmu Overboard.